Staff List 2020 - 2021

Senior Leadership Team

Ms Melanie Haselden Principal
Mr Chris Leader Vice Principal
Mr Adam Rashud Vice Principal
Mrs Susan Barker Vice Principal
Mrs Katie Eaton Assistant Vice Principal
Mrs Tracey Roscoe Business Manager (UL)

Student Support

Mrs Carol Higgs Safeguarding Lead
Ms Mea Page-Berry Inclusion Leader Y7
Mrs Pagan Jones Inclusion Leader Y8
Mr Adam Lynch Inclusion Leader Y9
Mr Nathan Yates-Price Inclusion Leader Y10
Mr Gareth Murray Inclusion Leader Y11
Miss Pauline Stephens Pupil Services Officer
Ms Gill Bell School Consellor
Ms Arike Sanni Social Worker
Mr Jon Ritchie Behaviour Manager
Mr Lewis Hardman Behaviour Support
Mrs Laura Dawson SENCo
Mrs Helen Ferry

SEN Administrator

Mrs Dawn White Learning Support
Mrs Kim Stanistreet HLTA Numeracy
Mrs Linda Rowan HLTA Literacy
Mrs Janet Finch Teaching Assistant
Mrs Shelley Doherty Teaching Assistant
Mrs Marie Foster Teaching Assistant
Mrs Wendy Wright Teaching Assistant
Mrs Ann-Marie Simpson Teaching Assistant
Miss Darcie Mclaren-Bailey Attendance Manager

Subject Department Lead

Mr Mohammad Atcha Mathematics
Mrs Wendy Goodall English
Ms Yvette Millin Science
Mr Sam Hurst Humanities
Mr Liam Morrison PE
Miss Vanessa Braidwood Expressive Arts
Mr Andrew Owen Technology
Mrs Adrienne Devonport ICT & Media
Mrs Katie Hunter MFL

Support Staff

Mrs Chloe Willis PA to Principal
Mrs Gemma Hughes PA to SLT
Mrs Maj Cowie Finance Manager
Mrs Grace Colley Finance Assistant
Mr James Moores Marketing & Comms
Mrs Elizabeth Fosbrook Administrator
Miss Donna Jordan Receptionist
Miss Jade Gill Administrator
Mrs Jean Ratcliffe Reprographics 
Mrs Alison Rogers Examinations Officer
Mr Rob Lloyd

Data Manager

Mr Darren Boden Facilities Manager
Mr Phillip Greene Caretaker
Mr Gary Rudd Caretaker
Mr Mark Davies IT Manager (UL)
Mr Matthew Rowbottom IT Technician (UL)
Mr Stuart Lawrie  Lead IT Technician
Mr Anthony Wright IT Technician
Miss Nyasha Njunga HR Officer
Mrs Ann Ardern HR Officer (MAT Leave)
Mr Andy Prince Cover Supervisor
Mr John Penney Cover Teacher
Mr Tom Edwards Science Technician
Mr Matthew Hanna Science Technician
Mrs Natalie Linney Art Technician
Mrs Karen Etchells Food Technician
Mrs Debbie Wilkinson LRC Manager
Miss Sinnead Rigby Careers Advisor

Teaching Staff

Miss Amelia Dent Mathematics Teacher
Mrs Pip Temple-Heald Mathematics Teacher
Miss Melissa Robinson Mathematics Teacher
Miss Chloe Adams Mathematics Teacher
Mr Dean Gibbs Mathematics Teacher
Mr Alexander Quayle Mathematics Teacher
Mrs Katie Hawley English Teacher
Miss Charlotte Frith English Teacher
Miss Emily Shiels English Teacher
Mr Robert Wardle English Teacher
Mr George Unitt English Teacher
Miss Carla McKearney

English Teacher

Mrs Lynsey Wright English Teacher
Mrs Susan Halsall Science Teacher
Mr Martin Wilkinson Science Teacher
Mr Warren McGiveron Science Teacher
Mrs Shanaz Begum Science Teacher
Miss Courtney Wild Science Teacher
Miss Alanna Watson Science Teacher
Miss Emily Buzza History Teacher
Mrs Kate Jones History Teacher
Mrs Lauren Monks Citizenship Teacher
Miss Jennifer Midgley Geography Teacher
Miss Daisy Brindley Drama Teacher
Mrs Joanne Parkinson Music Teacher
Mrs Samantha Haigh Photography Teacher
Mrs Rebecca Lees  PE Teacher
Mrs Emma Breen PE Teacher
Mrs Rebecca Ackers Business / IT Teacher
Mr Andy Kershaw Food Technology Teacher
Mrs Debra Needham Childcare Teacher
Mr William Muir MFL Teacher

The school is part of United Learning. United Learning comprises: UCST (Registered in England No: 2780748. Charity No. 1016538) and ULT (Registered in England No. 4439859. An Exempt Charity). Companies limited by guarantee. VAT number 834 8515 12.
Registered address: United Learning, Worldwide House, Thorpe Wood, Peterborough, PE3 6SB. Tel: 01832 864 444

Financial Accountability and Freedom of Information
Website Terms, Cookies and Privacy
Policies

United Learning